Biserica din Om

Articole

Dragostea este împlinirea Legii

Gabriel Baicu

Nu trebuie să mergi la Ierusalim, la sfântul mormânt pentru asta. Acolo vei vedea doar mormântul gol, dar Isus a înviat și nu îl găsești acolo. Isus este la ușa ta și bate. Dacă îi deschizi El pătrunde în ființa ta și va locui cu tine în veci. Isus te cheamă și dacă auzi această chemare merită să îi răspunzi, căci este o chemare la viață și la fericire. Nu te împiedica de oamenii care vorbesc doar despre El. Nu te împiedica de sălile impunătoare, ale instituțiilor bisericești și în care tu te simți atât de mic și de ne însemnat. Când te afli în acele locuri și atât de multă lume este în jurul tău ți se pare că tu ești cel sau cea mai ne însemnată și că Dumnezeu nu are cum să își facă timp și pentru tine căci tu ești prea ne important sau prea ne importantă ca să contezi. Ți de pare că Dumnezeu îi are în atenția Sa doar pe marii predicatori, pe cei care spun poezii sau pe cei care cântă. Ce te recomandă oare pe tine pentru a câștiga atenția lui Dumnezeu? Rugăciunile tale par atât de slabe și parcă nici nu se ridică la Cer. Tu simți că ești ultima persoană din marele spectacol, una care nu are nimic de spus și nici o contribuție de adus. Te îndoiești de chemarea ta și de faptul că Isus ar avea nevoie de tine. De ce să te iubească pe tine Dumnezeu? Ce ai tu care i-ar putea plăcea lui Dumnezeu, la tine? În plus, ai făcut multe greșeli în viața ta și de unele îți pare rău iar la altele nu le vezi importanța. Tu te consideri prea păcătos ca să te apropii de Dumnezeu, un om obișnuit, care nu poate atrage atenția nimănui. Dovada este că, atunci când se termină adunarea aceea creștină toată lumea trece pe lângă tine și nu te bagă nimeni în seamă. Fiecare se urcă în mașina sa, mai mult sau mai puțin luxoasă și de abia dacă îți aruncă cineva o privire sau un zâmbet. Simți că nu contezi. Tu ai vrea să te apropii de Dumnezeu, dar nu îndrăznești pentru că ți s-a spus că El locuiește în înaltul Cerului și că El pedepsește, cu chinuri veșnice pe cei care greșesc. Dar eu îți spun, tu ești lumina ochilor lui Dumnezeu și chiar dacă un părinte ar avea un milion de copii totuși își va da viața și pentru cel care este un milion plus unul și ar face lucrul acesta chiar și dacă ar avea un miliard de copii. Isus nu se poate vedea totdeauna în marile clădiri unde se adună sute sau mi de persoane, se vede rar acolo și din ce în ce mai rar, dar El este la ușa ta, zi și noapte și bate neîncetat. Dă-i voie să locuiască în tine și atunci vei înțelege că nu tot ce se întâmplă pe marile scene religioase sunt gândurile lui Isus. El te iubește pe tine, cu o iubire veșnică și te cunoaște pe tine, încă înainte de întemeierea lumii, chiar dacă tu încă nu îl cunoști pe El. Dumnezeu îți știe și numărul firelor de păr și numărul zilelor vieții pe pământ și destinația. Dumnezeu se află în trecut în prezent și în viitor, în același timp și te iubește nu pentru ceea ce ești acum, ci pentru ceea ce vei fi în Împărăția Sa.

www.bisericaspiritualaunica.com